Dnia 22 listopada 2018 roku uczniowie klas czwartych  wraz z wychowawcami udali się na wycieczkę do oddalonej nieopodal Wiślicy, która jest najbogatszym zespołem zabytkowym na Ponidziu.

Jej dzieje sięgają IX wieku i wiązane są z Państwem Wiślan. Zwiedzaliśmy  gotycką Bazylikę Mniejszą          pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z XIV wieku, będącą zarazem Sanktuarium Uśmiechniętej Madonny Łokietkowej, wraz z jej podziemiami,  dzwonnicę fundacji Jana Długosza z XV wiek.

Pracownik Bazyliki oprowadził grupę ciekawie opowiadając o historii tego miejsca.

Dzięki uprzejmości pani przewodniczki mogliśmy zwiedzić najstarsze zabytki Wiślicy. Byliśmy w Domu Jana Długosza oraz zwiedzaliśmy wykopaliska po starym kościele z najprawdopodobniej najstarszą misą chrzcielną w Polsce.

 

Następnym punktem wycieczki były warsztaty na temat:  Król Kazimierz i jego czasy w Muzeum Archeologicznym w Wiślicy. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, kim był król Kazimierz Wielki i co łączyło go z Wiślicą. Zapoznali  się z insygniami władzy królewskiej i samodzielnie wykonali  model korony królewskiej.

Była to wspaniała lekcja historii, niech zdobyta wiedza zachowa się jak najdłużej w pamięci naszych uczniów.