Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia ,
kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.
Pierwszy Maraton został zorganizowany w 2001 r. dzięki inicjatywie grupy lokalnej Amnesty
z Warszawy. W 1977 roku organizacja otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla za „wkład w umacnianie postaw wolności, sprawiedliwości, a tym samym pokoju na świecie”. 
Podczas tego  wydarzenia mobilizują się  ludzie na całym świecie
do solidarnego przeciwstawienia się naruszeniom Praw Człowieka.

W tym roku po raz kolejny w  naszej szkole, został zorganizowany  maraton
pisania listów w sprawie obrońców i obrończyń praw człowieka.

Maraton rozpoczął się projekcją krótkich filmików na temat

praw człowieka i prezentacją  bohaterów.

W tym roku w Polsce napisaliśmy

w Polsce 338 738 listów,

w naszej szkole 17 listów.

Pisaliśmy listy w obronie: Mikitu Zalatarou z  Białorusi, który czekając na przyjaciela,  został wciągnięty w tłum protestujących i tak zaczął się jego koszmar. W ciągu 24 godzin policjanci aresztowali 16-latka w jego domui oskarżyli o rzucenie koktajlu Mołotowa w stronę dwóch funkcjonariuszy. Zamknęli go i najpewniej torturowali. Mimo braku dowodów Mikita – cierpiący na epilepsję – został skazany na pięć lat pozbawienia wolności. W listach domagaliśmy się ,aby Mikita został zwolniony i aby zapewniono mu sprawiedliwy proces zgodny z międzynarodowymi standardami wymiaru sprawiedliwości dla małoletnich. Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy chcieli być w tym dniu z nami wierząc,że napisane listy mogą uratować czyjeś życie.