„ Witaj Maj! Trzeci Maj,

u Polaków błogi raj! „

 

              6 maja w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.  To pierwsza w Europie, a druga na świecie ( po Stanach Zjednoczonych)
Ustawa Rządowa. Konstytucja znosiła liberum veto, wolną elekcję, dopuszczała mieszczan do rządzenia państwem, a chłopów brała w obronę prawa. Była ogromnym przełomem jeśli chodzi o sposób rządzenia państwem.  Uczniowie klas 7a, 4a oraz 5a pod okiem pani Jolanty Kulik przygotowali montaż słowno – muzyczny,  który wprowadził nas w atmosferę tamtych czasów. Akademia rozpoczęła
się odśpiewaniem hymnu Polski. Następnie rozpoczęła się część artystyczna, w której
 deklamowano wiersze oraz przypomniano  najważniejsze wydarzenia związane  z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3 Maja.
 Informacje wzbogaciły wiedzę historyczną o tym ważnym  wydarzeniu patriotycznym. W trakcie występu nasze solistki Oliwia Darłak z kl. 4a oraz Elena Sadowska z klasy 2b zaśpiewały wzruszające pieśni o Ojczyźnie: „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna” i „Jest takie miejsce”.

       Na zakończenie dyrektor szkoły p. Barbara Karnawalska podziękowała za zorganizowanie akademii: pani Jolancie Kulik za przygotowanie części artystycznej, paniom Małgorzacie Wilewskiej, Barbarze Czyż, Ewelinie Pytlik za przygotowanie dekoracji oraz panu Arturowi Grzesiakowi za oprawę muzyczną. Pani Dyrektor podziękowała również uczniom biorącym udział w przedstawieniu.
Odmienna lekcja historii obudziła uczucia patriotyczne, a także w ciekawy sposób przedstawiła wydarzenia historyczne.