Emocje to stan duszy, umysłu i ciała, który jest reakcją na zdarzenia życiowe i na innych ludzi. Do najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych emocji należą: strach, złość, smutek, radość, wstręt, zazdrość, wstyd itd.  Nazywanie emocji jest bardzo ważne, ponieważ:

możemy lepiej zrozumieć samego siebie,
– pomaga w porozumiewaniu z innymi osobami,
pozwala nam kontrolować nasze zachowanie.

                  Żeby móc nazwać, trzeba je najpierw umieć rozpoznać. W określeniu emocji pomoże nam przyjrzenie się swojej twarzy w lustrze. Inaczej wyglądają, np. nasze oczy, brwi, usta, gdy  śmiejemy się,
a inaczej gdy złościmy się.

                      O emocjach mówić można wiele, ale nie zawsze nam przychodzi to z łatwością. Szczególnie wtedy, gdy są trudne. Czasami można je przedstawić w inny sposób, np. rysując.

                    W naszej szkole organizowane są zajęcia warsztatowe, podczas których najmłodsi uczniowie uczą się rozpoznawania i nazywania uczuć i emocji. Każdy ma wówczas okazję do podzielenia się z innymi własnymi przeżyciami wewnętrznymi. W formie zabaw dzieci wykonują różnorodne ćwiczenia, zadania, które pomagają łatwiej spojrzeć na świat, dbają o poczucie własnej wartości i dobre samopoczucie.

                     Dzieci dowiadują się, że ich emocje są prawidłowe. Wiedzą, że mają prawo odczuwać nie tylko radość, szczęście, zadowolenie, ale również wstyd, lęk, złość, smutek.  Poznają sposoby radzenia sobie z trudnymi uczuciami i stresem, szczególnie w sytuacjach, gdy emocje biorą górę.

 

 „Pozwól sobie na to, by czuć! Nie blokuj emocji, nie spychaj ich pod spód.
 One po to są, by je odczuwać.”

  

                                                                                        Ewelina Pytlik