,,Człowiek nigdy nie pozbędzie się tego, o czym milczy.
Aby rozstać się z jakimś b
ólem, trzeba go wyrazić”.

J.L. Wiśniewski

Zdrowie psychiczne definiowane jest przez Światową Organizację Zdrowia jako
,,pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka”.
Jest to jeden z aspektów naszego ogólnego zdrowia.

                         W życiu każdego człowieka przychodzą trudniejsze momenty, kiedy jest ,,ciężko na duchu”. Jest wiele czynników, które mogą wpływać na gorsze samopoczucie. Ważne jest, aby zwracać uwagę na m.in. takie objawy jak obniżony nastrój, długotrwały smutek, zmęczenie, lęk.
Są to nieuniknione stany, jednak dobrze jest nie lekceważyć ich, gdyż utrzymujące się dłużej tego typu objawy mogą prowadzić do rozwinięcia się chorób psychicznych. Zaburzenia zdrowia psychicznego są coraz poważniejszym zagrożeniem na całym świecie.

                          Najczęściej troszczymy się tylko o zdrowie fizyczne. Dbamy o to, żeby nie bolał nas brzuch, głowa, żebyśmy mieli silne i sprawne ciało. Kiedy jesteśmy przeziębieni – zostajemy w domu.
Kiedy złamiemy nogę – chodzimy w gipsie. Kiedy okazuje się, że mamy cukrzycę – bierzemy potrzebne leki.  A co robimy, kiedy czujemy się gorzej psychicznie? Jak zadbać o utrzymanie zdrowia psychicznego
i dobrego samopoczucia każdego dnia? Jak dbać o swoją kondycję psychiczną?
Na te i inne pytania próbowaliśmy odpowiedzieć podczas Tygodnia Zdrowia Psychicznego,
który był obchodzony w naszej szkole.

                   W naszej szkole co roku rozpowszechniamy wiedzę na temat zdrowia psychicznego, zwiększamy świadomość społeczną odnośnie znaczenia kondycji psychicznej oraz zachęcamy
do podejmowania działań na rzecz dobrostanu psychicznego. W tym roku zorganizowano
następujące działania promujące dobre samopoczucie oraz dobrostan psychiczny:

* Przygotowano gazetki psychoedukacyjne na temat profilaktyki zdrowia psychicznego oraz wiadomości wraz z numerami telefonów zaufania, gdzie osoby potrzebujące wsparcia mogą szukać pomocy.

* W młodszych klasach przeprowadzono zajęcia profilaktyczne dotyczące rozpoznawania i nazywania emocji.

* W starszych klasach przeprowadzono warszaty, podczas których omawiano kwestie związane z dbaniem o zdrowie psychiczne, zarówno w kontekście codziennych wyzwań, jak i sytuacji trudnych, z którymi mogą zmagać się uczniowie. Działania te były okazją do refleksji nad swoimi emocjami, relacjami z rówieśnikami oraz sposobami radzenia sobie ze stresem.

* Przeprowadzono wśród uczniów badania ankietowe w celu zrozumienia potrzeb dzieci w zakresie wsparcia psychologicznego oraz ogólnej kondycji psychicznej uczniów.

* Na kolorowych kartkach przygotowano hasła, motywujące do pozytywnego myślenia, które zawieszono na szkolnym korytarzu. 

* Przygotowano tablicę z symbolem  dużego kwiatka, na którym uczniowie zapisywali swoje przemyślenia, doświadczenia i pomysły dotyczące tego, jak dbać o swoje zdrowie psychiczne.  Mogła to być praktyczna rada, sposób na radzenie sobie ze stresem, czy podzielenie się tym, co przynosi nam spokój i radość.

                    W dniu zakończenia obchodów Tygodnia Zdrowia Psychicznego w ubiorze społeczności szkolnej dominował kolor żółty. Pojawiły się również żółte balony, na których dzieci przedstawiły swoją emocję, którą obecnie przeżywały. Barwa ta ma charakter pozytywny. Żółte są przecież słońce i piasek,
a więc kojarzy nam się z ciepłem, latem i wakacjami. Kolor ten przywołuje wiele pozytywnych emocji jak: radość, śmiech, zabawa, optymizm czy wypoczynek. Może kojarzyć się przez to z dobrymi wspomnieniami. Zatem niech ten dzissiejszy dzień pozostanie z naszej pamięci jak najdłużej!

                     Wspólne działania miały na celu, aby każdy znalazł chwilę refleksji, by uświadomić sobie,
jak ważne jest dbanie o dobrostan psychiczny. Miejmy nadzieję, że wszelkie zorganizowane
inicjatywy w tym zakresie spowodowały, iż nasi uczniowie w sposób świadomy zadbają o swoje
zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie swoje oraz swoich kolegów i koleżanek.

Uśmiechajmy się więcej, mówmy miłe słowa, bądźmy otwarci na siebie, a zdrowie nie tylko psychiczne, samo do nas „przyjdzie”!

Tydzień Zdrowia Psychicznego przygotowała: p. Agnieszka Zapiórkowska, p. Marta Rogowicz,
p. Barbara Witkoś, p. Ewelina Pytlik.