Kampania Dzieciństwo bez Przemocy
W roku szkolnym 2024/2025 nasza szkoła bierze udział w kampanii Dzieciństwo bez Przemocy, która jest organizowana przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Głównym partnerem jest Rzecznik Praw Dziecka. Celem akcji jest przeciwdziałanie
przemocy wobec dzieci w Polsce.
Przemoc wobec dzieci to w Polsce poważny problem. Na szczęście coraz więcej osób zaczyna dostrzegać skalę i skutki tego zjawiska. Jako społeczeństwo stajemy się bardziej świadomi, staramy się być lepszymi rodzicami, uczymy się, jak wspólnie działać na rzecz dzieciństwa mocy – bez przemocy. Akcja trwa od 8 października do 19 listopada 2024 roku. Kampania koncentruje się na :
– uwrażliwianiu społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci w Polsce,
– wspieraniu ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci,
– promowaniu idei uważnego rodzicielstwa,
– promocji systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem,
– budowaniu przyszłości pełnej miłości i bezpieczeństwa dla najmłodszych.
Kampania ta mobilizuje całe społeczeństwo do zapobiegania krzywdzeniu dzieci. Instytucje, organizacje i firmy w całej Polsce podejmują różne inicjatywy edukacyjne nt ochrony dzieci. Szczególnym, symbolicznym momentem akcji będzie finał 19 listopada br. w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Tego dnia budynki i inne obiekty w całej Polsce będą podświetlone na czerwono.
W naszej szkole w ramach kampanii będą prowadzone webinary oraz lekcje online.
Webinary, skierowane do rodziców, opiekunów, nauczycieli, koncentrują się na profilaktyce przemocy, rozpoznawaniu jej oznak oraz udzielaniu wparcia emocjonalnego dzieciom w trudnych sytuacjach. Lekcje online to propozycja dla całych klas, podczas których uczniowie będą zgłębiali tematy dotyczące relacji rówieśniczych, bezpieczeństwa w sieci oraz radzenia sobie z kryzysami psychicznymi.
Informacje na temat kampanii można znaleźć na stronie https://dziecinstwobezprzemocy.pl/
PAMIĘTAJMY, ABY WSPIERAĆ DZIECIŃSTWO MOCY BEZ PRZEMOCY!
Opracowała: E. Pytlik