Jak wychować pociechę, która z Tobą rozmawia i współpracuje, a w konsekwencji rośnie na świadomego, mądrego emocjonalnie człowieka? Jak rozmawiać z dzieckiem? Oto pytania, które zadają sobie praktycznie wszyscy rodzice na świecie. Nie jest to przecież wcale takie proste.
Młody, dopiero uczący się świata umysł, jest różny od naszego. Brak w nim wielu doświadczeń,
informacji, wiedzy. Brak świadomości konsekwencji pewnych zachowań, z których my doskonale zdajemy już sobie sprawę. Każda istota ludzka, każdy ludzki umysł inny jest od pozostałych.
Nie można o tym zapominać. W związku z tym nie warto stawiać się w sytuacji wszystkowiedzącego, nieomylnego mistrza. Do kontaktów  z dzieckiem należy podchodzić życzliwie i rozważnie.
Z dużą dozą empatii, wyrozumiałości i świadomością tego, że oto rozmawiamy z drugim,
całkowicie autonomicznym człowiekiem.

Na te i inne pytania rodzice mogli usłyszeć odpowiedzi, dyskutować i dzielić się swoim doświadczeniem podczas spotkania z przedstawicielką Powiatowego Ośrodka Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli
z Buska-Zdroju p. Dorotą Bajur-Krawiecką, które odbyło się  23 stycznia 2024 roku w naszej szkole. Prowadząca profesjonalnie dzieliła się  z uczestnikami spotkania własnym doświadczeniem na temat rodzicielskich dylematów. Przekazywała swoją wiedzę i doświadczenie  w sposób niezwykle osobisty
i pełen życzliwości.  Rodzice mogli wiele dowiedzieć się na temat dziecięcych uczuć, sposobów nawiązywania współpracy, skuteczności i nieskuteczności pochwał oraz kar. Istotne było poznanie przyczyn wychowawczych porażek oraz sposobów ich unikania. Dzięki temu rodzice mogli posiąść sekret dojrzałego i satysfakcjonującego rodzicielstwa.

Bardzo dziękuję rodzicom za udział w spotkaniu

Barbara Witkoś- pedagog specjalny